Нема производи.

Анета Попова

  /  Анета Попова

Анета Попова

АНЕТА ПОПОВА

Анета Попова, родена во Скопје во 1983 година.  Дипломирала на Архитектонскиот факултет во Скопје. Во 2009 година ја објавува книгата раскази Најкратки раскази („Антолог“), а во 2011 година во Љубљана, во соработка со уште една  авторка, го објавуваат експерименталниот драмски текст Капка („Екслибрис“). Учествува во промоцијата на Светското поетско движење. Нејзини раскази се објавени во реномираното книжевно списание „Sarajevske sveske” (Сараево, 2009), а нејзини песни се дел од поетските антологии  Van kutije (Подгорица, 2009), Ветерот носи убаво време (Скопје, 2012),  Антологија на младата македонска авангардна поезија (Скопје, 2012), како и во склоп на хрватското поетско списание „Poezija – časopis pjesničke prakse” (Загреб, 2013). Драмата Тринити („Антолог“, 2013) е нејзина трета објавена книга.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram