Нема производи.

Нема производи.

Бохумил Храбал

  /  Бохумил Храбал

Бохумил Храбал

БОХУМИЛ ХРАБАЛ

Бохумил Храбал (1914-1997) е една од најзнаменитите фигури на чешката проза од XX-иот век. Роден е во областа Моравија како вонбрачно дете. Сменил многу професии, од пивар, железнички работник, театарски сценограф, нотарски писар, до уништувач на забранети книги. Сепак, не го напуштил творештвото. Умрел паѓајќи од четвртиот кат на прашката болница, обидувајќи се да ги нахрани гулабите.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram