Нема производи.

Бранка Богавац

  /  Бранка Богавац

Бранка Богавац

Бранка Богавац е родена во 1937 година во Вирпазар, Црна Гора. Дипломирала француски јазик и книжевност во Белград, Србија, а магистрирала на Сорбона, Франција. Била универзитетски професор и директор на Културниот центар на Србија и Црна Гора во Париз, но најголем дел од животот го поминала како дописен новинар за сите најважни дневни весници и списанија од поранешна Југославија, со посебен акцент на културата. За своето творештво е одликувана со Наградата на градот Берано „21 јули“, како и со орденот „Витез на уметноста и книжевноста“ од Министерството за култура на Франција. Објавила десет книги под заеднички наслов „Разговори во Париз“.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram