Нема производи.

Бранко Росиќ

  /  Бранко Росиќ

Бранко Росиќ

Бранко Росиќ

Бранко Росиќ е роден во Белград. Свирел вокултниот панк бендУрбана герила,а подоцна и во електро групатаBerlinerStrasse.Соработувал во пишувањето наЛексиконот на YU митологијатаиобјавувал текстови во списанијатаPlayboy,Elle, L’Europeo, Cosmopolitan, Max,National Geographic, B92 Online, Fame.Заменик е на главниот уредник на списаниетоНедељник.Тој е дипломиранмашински инженер. Својот прв роман,А толку добро почна,го објавил во2015., а вториот,За утре најавуваат конечно разведрување,во 2018.Работел интервјуа со сите значајни личности од културата и поп културата натериторијата на поранешна Југославија, но и неколку интервјуа со значајниличности на светскиот рокенрол, како што се Стивен Патрик Мориси(TheSmits),Ник Мејсон(Pink Floyd),Ијан Андерсон(Jethro Tull),Стив Хекет(Genesis),Шарлин Спитери(Texas),Ијан Гилан(Deep Purple),Жан-Жак Барнел(The Stranglers),Стивен ван Зант(Brice Springsteen’s & The Street Band),СилвиоДанте во серијатаSopranos).Направил интервјуа со писателите: Тони Парсонс,Ханиф Курејши, Ирвин Велш, Фредерик Бегбеде, Ју Несбе, Тарик Али.Ги интервјуирал уметниците Јоко Оно и Грејсон Пери, како и модниот креаторЖан-Пол Готје. Тој е еден од првите српски музичари што дале интервјузапрочуениoт англиски весникNew Musical Express.Бил главен уредник напубликацијата на фестивалот Exit,20 години на Exit активизмот.Тогашниот принц, а сега Кралот Чарлс, го нарекол принц, а на британскиотпремиер Борис Џонсон му бил претставен како „панкер со маска на новинар.“Британската кралица Елизабета II го одликувала со Медал на Британскатаимперија за исклучителен придонес во промовирањето и унапредувањето накултурните врски меѓу Велика Британија и Србија

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram