Нема производи.

Септември 2023

  /    /  Септември

      2 октомври, 14.00 – Филолошки факултет „Блаже Конески“ – Скопје Соопштување и доделување на наградите „Драги“ 2023 Поздравна реч на деканот на ФлФ, проф. д-р Владимир Мартиновски Обраќање на добитниците на наградата   2 октомври, 17.00 – Џебно кино, МКЦ Поткаст „Гол ручек“ со Душко Крстевски

    Фестивалот „BookStar“ ја објави добитничката на наградата „BookStar“ за 2023 година, тоа е Наџат ел Хачми која со особено задоволство пристигнува во Скопје на отворањето на фестивалот, кога ќе ѝ биде врачена оваа значајна награда за книгата „Во понеделник ќе

    Трета книга од македонскиот автор Петар, која подеднакво ме импресионира како неговата претходна книга со наслов “Храмот на Натписите”. Крими-трилер каде што имаме присутен генијален и методичен негативец како и подеднакво способен тим од оперативци од тајната полиција на Италија.

      Ве известуваме дека жири комисијата на претпоследниот состанок за доделувањето на наградата „Драги“ се одлучи во третиот и последен круг на селекција т.н. shortlist да влезат 5 преведувачи со изданија објавени од три издавачки куќи и преводи направени од пет

    Фестивалот „BookStar“ денес објави дека од Обединетото Кралство во Скопје ќе пристигне Софи Хана (1971), единствената писателка која првпат по четириесет години од смртта на Агата Кристи беше одбрана од страна на нејзините наследници и семејство да пишува романи-продолженија со

      Во среда (20 септември) во кафе-книжарницата Буква, со почеток во 19.30 часот, ќе биде промовирана книгата „Кабинет на чуда со ѕидови од огледала; разговори со Влада Урошевиќ“ од Владимир Јанковски. Промоторка на изданието ќе биде писателката и книжевната критичарка Оливера

      Ве известуваме дека жири комисијата за доделувањето на наградата „Драги“ се одлучи во вториот круг на селекција да влезат 10 преведувачи со изданија објавени од 7 издавачки куќи: Алида Муча за преводот од албански јазик на „Премин во времето“ од Миѓен

    Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека:   МИОДРАГ МАЈИЌ УТРЕ Е ГОСТИН ВО СКОПЈЕ!   Читачката сезона ова лето ќе има неверојатен крај со средбата со најголемата книжевна ѕвезда во регионот. Имено, на 15 септември во Скопје ќе гостува Миодраг

    Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека:   ВЛАДИМИР ЈАНКОВСКИ НАСТАПУВА НА САЕМОТ НА КНИГА „ВРИСАК“ ВО РИЕКА     Писателот Владимир Јанковски од 11 до 14 септември е гостин на „Врисак“, саемот на книга и фестивалот на автори што од 10

Бранко Росиќ: " Ако некој и мислел дека нашите несреќи се минливи, овој млад актер ни посочи дека се потекнува од нашиот менталитет и дека работите од историјата се повторуваат и не ни дозволуваат да се поместиме, туку целото општество се

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram