Нема производи.

Нема производи.

Чезаре Павезе

  /  Чезаре Павезе

Чезаре Павезе

ЧЕЗАРЕ ПАВЕЗЕ

Чезаре Павезе (1908-1950) е еден од најважните италијански писатели на XX-иот век. Дипломирал англиска книжевност. На италијански ги преведувал Дефо, Мелвил, Дикенс, Џојс, Фокнер и други. Четири месеци по издавањето на Месечината и огновите, извршува самоубиство испивајќи преголема доза барбитурати во хотелска соба, под исти околности како што ги опишал во своето дело Меѓу осамени жени.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram