Нема производи.

Нема производи.

Даина Ополскаите

  /  Даина Ополскаите

Даина Ополскаите

143026865-b93b0ca4-7476-4139-b6da-04d130cc3637

Даина Ополскаите Ковалчикиене е литванска писателка. Родена е во 1979 година во Вилкавишкис, Литванија. Дипломира на Литванскиот педагошки универзитет, каде што студирала литванска филологија, а сега работи како наставник по литвански јазик и литература во гимназијата „Пилвишка Сантака“ во Вилкавишкис. Во 2000 ја добива наградата на Сојузот на литванските писатели за најдобра дебитантска книга. Во 2018 г., ја добива наградата за литература „Антанас Вајчиулајтис“, како и наградата „Јургис Кунчинас“ за кратки раскази. Станува позната со своите дела, раскази и романи за деца и млади. Во 2017 нејзиниот роман „Уште еднаш, Ричи“ е прогласен за книга на годината. Во 2019 објавена е нејзината збирка раскази „Пирамидите на денот“ и истата година ја добива Наградата за литература на Европската Унија. Присутна е и во медиумите, каде што објавува кратки раскази, рецензии и есеи.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram