Нема производи.

Нема производи.

Дан Лунгу

  /  Дан Лунгу

Дан Лунгу

ДАН ЛУНГУ

Дан Лунгу (роден 1969) е еден од најпреведуваните романски писатели. Пишува романи, куси раскази, поезија, драми, а познат е и како книжевен теоретичар и социолог. Во своите дела комбинира неореализам и постмодерна. Меѓу првите писатели што по револуцијата заработиле солидно од своите дела. Со парите си купил викенд-куќа. Живее и работи како универзитетски професор во градот Јаши.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram