Нема производи.

Нема производи.

Даворин Ленко

  /  Даворин Ленко

Даворин Ленко

даворин ленко 2

Даворин Ленко (1984) е словенечки писател, поет и драмски автор. Студирал компаративна книжевност во Љубљана. Автор е на пет прозни книги. Во 2014 година за „Тела во темнината“ ја освоил наградата Кресник за роман на годината.

Во 2021 година за романот „Психопорно“ влегол во потесен избор за Наградата за литература на Европската Унија. Во 2023 година објавил биографија за словенечкиот режисер, актер и хуморист, Борис Кобал.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram