Нема производи.

Нема производи.

Еди де Винд

  /  Еди де Винд

Еди де Винд

Еди де Винд

Еди де Винд (1916-1987) е холандски писател и последниот еврејски лекар што дипломирал на Универзитетот во Лејден, во Холандија, во текот на Втората светска војна. Доброволно се пријавил да работи во кампот Вестерборк во 1943 година. По ослободувањето се вратил во Холандија и специјализирал психијатрија и психоанализа. Во 1949 година ја објавил „Судир со смртта“, неговата позната статија во која ја вовел идејата за „синдромот на концентрационен логор“.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram