Нема производи.

Нема производи.

Февруари 2021

  /    /  Февруари

    Електронски книги и таблети, паметни телефони, Гугл, па дури и филмот Матрикс биле зачнати уште во средината на дваесеттиот век од авторот на Соларис. Еве како Станислав Лем ја предвидел иднината во која ние денес живееме. Оптони, лектони, триони и фантоматони

    Приказната започнува со Лазар Отадески, сопственик на издавачка куќа што од прогресивна литературна резиденција на деведесеттите години денес се наоѓа на раб на пропаст. Лазар е меланхоличен и зачмаен лик, буквално препуштен на силата на ветерот. Живее во мал стан во

    Писателот Жарко Кујунџиски деновиве се израдува на второто издание на неговиот роман „Сфинга на гневот“, кој високо котираше за наградата „Стале Попов“ на ДПМ, а меѓу кандидатите е и за наградата „Роман на годината“. Жарко Кујунџиски во своето книжевно портфолио

    Криејќи се во куп стари алишта под бараката, Еди де Винд ја напишал „Последната станица Аушвиц“ во деновите веднаш по ослободувањето на логорот пред 76 години. Седумдесет и шест години откако Еди де Винд ја напишал својата „Последна станица Аушвиц“, книгата

    „Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски не е книга што се чита брзо. Па, затоа можеби ќе треба да си ја препрочитате како мене или, едноставно, да ми го послушате советот и бавно да ја дегустирате, зашто има многу

    Човек може да живее и без среќа ако има љубов. Достоевски ја величал љубовта, која ретко кому не му станала инспирација. Време е за малку љубов. Ах, таа љубов, прави да се чувствувате како да можете да сторите сѐ, и можно

    НАЈчитател за 2020 година е Јулијана Арсовска. На 4 февруари 2021 година го доделивме традиционалното признание НАЈчитател за 2020 година. Антолог ја награди нашата читателка Јулијана Арсовска за лојалноста со пригодна статуетка и ваучер од нашата книжарница. Јулијана нѐ посети и во таа

    Џорџ Орвел, британски писател, есеист, новинар и еден од најтемелните критичари на општеството во современо време. Некои од неговите цитати, повеќето постари од половина век, ги докажуваат неговата проникливост и проекции за иднината. „Њујорк тајмс“ го рангира на второто место во

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram