Нема производи.

Нема производи.

Сара Омар

  /  Сара Омар

Сара Омар

Forfatter Sara Omar DØDEVASKEREN 2016

Сара Омар (1986) е данско-курдска писателка и активистка за човекови права. Таа е прва меѓународно призната писателка од Курдистан.  Дебитира со поезија. Во 2001 година се преселува во Данска. Почнува правни студии и дипломира политички науки. „Измиен грев“ е нејзиниот прв роман, објавен во 2016 година. Во 2019 ја добива наградата за човекови права на Данскиот институт за човекови права.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram