Нема производи.

Нема производи.

Халдоур Лакснес

  /  Халдоур Лакснес

Халдоур Лакснес

ХАЛДОУР ЛАКСНЕС

Халдоур Лакснес (1902-1998) бил исландски писател. Во младоста се залагал нордиските држави да му се вратат на католицизмот. Пишувал поезија, новински статии, патописи, раскази и романи со социјална тематика. Во творештвото бил под влијание на Стриндберг, Фројд, Брехт, Хемингвеј. Последниот есеј на Сузан Зонтаг е инспириран од едно дело на овој автор. Во 1955 година ја добил Нобеловата награда за литература.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram