Нема производи.

Нема производи.

Туве Јансон

  /  Туве Јансон

Туве Јансон

ТУВЕ ЈАНСОН

Туве Јансон (1914-2001) била финска писателка што пишувала на шведски јазик. Потекнувала од уметничко семејство. Покрај пишувањето, до крајот на животот сликала и правела илустрации за сликовници и за друг вид книги. Најпозната е по книгите за деца, но објавила и пет дела со кратки раскази и шест романи за возрасни читатели. Преведена е на триесетина јазици.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram