Нема производи.

Нема производи.

Итамар Виеира Јуниор

  /  Итамар Виеира Јуниор

Итамар Виеира Јуниор

800px-Itamar_Vieira_Jr_1

Итамар Виеира Јуниор (1979) е бразилски писател и географ. Поседува докторат по етнички и африкански студии. Дебитира со збирка раскази за која ја освојува наградата „Уметност и култура“. За романот „Криво рало“ се здобива со најпрестижната португалска книжевна награда „Лежа“ (2018), а подоцна ги освојува и наградите „Оцеанос“ и „Жабути“. Книгата е преведена на неколку јазици, а во 2023 е направена и адаптација за телевизиска серија.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram