Нема производи.

Нема производи.

Јиржи Кратохвил

  /  Јиржи Кратохвил

Јиржи Кратохвил

ЈИРЖИ КРАТОХВИЛ

Јиржи Кратохвил (1940) е чешки писател, драматург, есеист, публицист и новинар. Татко му бил писател за деца. Во 1952 година се преселуваат во Америка, но се враќа за студиите. Од прашката пролет 1968 година, со автори како Хавел и Кундера, бил забранет писател. Работел во фабрика, на живинарска фарма, како пожарникар и кранист, сè до 1989 година, кога станува професионален писател.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram