Нема производи.

Нема производи.

Јован Илиески

  /  Јован Илиески

Јован Илиески

Jovan Ilieski

Јован Илиески е психолог, гешталттерапевт во бидување, по вокација писател, по душа вечен раскажувач. Ги обожава несекојдневните приказни од секојдневниот живот. Има пет романи, пет деца – „Татко ми, Босфоре неговото шесто и најдраго дете. Вечен вљубеник во невозможното, во она да се поправи скршеното, како што во секоја книга се обидува да го направи тоа. Неуморно пишува од неговата седумгодишна возраст. За него, домот не е место, туку друго срце. Не ужива пишувајќи поезија, но поезијата ужива да биде напишана од него. Поради тоа, има добиено неколку државни награди уште пред да излезе на домашниот книжевен пазар.
Неговите кратки прозни дела се наоѓаат низ страниците на списанието за современа балканска литератураБалкански књижевни гласник“.
По повеќе од седум продадени тиражи и пет досегашни наслови, авторот за себе кажува дека секогаш ќе пишува, исто како што секогаш дише.

Автор е на шест книги:

1. „Душа на парче хартија, 2012
2. „Кругот на животот, 2014
3.
Сенки на полноќ, 2016
4.
Ноќта кога ја напуштив Прага, 2019
5.
Соба 610“, 2021
6.
Татко ми, Босфор, 2022

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram