Нема производи.

Петар Андоновски

  /  Петар Андоновски

Петар Андоновски

петар1

Петар Андоновски (1987, Куманово) дипломирал на Катедрата за општа и компаративна книжевност. Автор е на книгите: „Ментален простор“ (поезија, 2008), „Очи со боја на чевли“ (роман, 2013), „Телото во кое треба да се живее“ (роман, 2015), „Страв од варвари“ (роман, 2018) и „Лето во кое те нема“ (роман, 2020).

Награди и признанија:

 • Роман на годината“ на „Утрински весник“ за 2015 година за романот „Телото во кое треба да се живее“
 • Награда за литература на Европската Унија за романот „Страв од варвари“ за 2020.
 • Признание Автор на годината на Македонската асоцијација на издавачи за 2020.
 • Pen translates Award за романот „Лето во кое те нема“ за 2022.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


  Потврдувам дека сум постар од 16 години.

  YouTube
  LinkedIn
  Share
  Instagram