Нема производи.

Нема производи.

Михо Атанасовски

  /  Михо Атанасовски

Михо Атанасовски

МИХО АТАНАСОВСКИ

Писателот за деца и возрасни, Михо Атанасовски, е роден во Скопје, на 10 април 1934 година. По завршувањето на средно образование, работи како новинар во повеќе редакции. Долга низа години ги уредува емисиите за деца во Македонското радио. Добитник е на голем број литературни награди и признанија, меѓу кои и наградата за најдобра книга за деца на Струшките вечери на поезијата во 1979 година (за збирката „Има еден прозорец“), како и „Ванчо Николески“ за најдобра книга за деца, објавена во 2000-та година (за книгата „Вечери кај шадрванот“). Оваа награда – на Друштвото на писателите на Македонија, на Михо Атанасовски му беше врачена на 13 февруари 2001 година од писателската асоцијација, во која тој членува од 1957 година. Почина на 13 јули 2008 година.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram