Нема производи.

Нахат Ел Хачми

  /  Нахат Ел Хачми

Нахат Ел Хачми

Retrato de la escitora Najat El Hachmi, ganadora del 77 Premio Nadal 2021.

Нахат Ел Хачми (2 јули, 1979 година), е шпанска писателка со мароканско потекло. Родена во Мароко, на осумгодишна возраст се преселува со семејството во Каталoнија каде живее и ден денес. Дипломира арапска филологија на Универзитетот во Барселона. Авторка е на голем број наградувани дела во кои што внесува елементи од нејзиниот двоен идентитет и богат женски свет: „И јас сум Каталонка“ (2004), „Последниот патријарх“(2008, награда Рамон Љуљ за најдобар роман), „Туѓата ќерка“ (2015, награда Сан Хуан), „Тие секогаш зборуваа за нас“ (2019), а во 2021 година ја добива наградата Надал со романот „Во понеделник ќе не сакаат.“ Нејзините романи се многу добро прифатени не само од критиката, туку и од читателската публика, и преведувани на бројни јазици ширум светот.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram