Нема производи.

Ристо Лазаров

  /  Ристо Лазаров

Ристо Лазаров

Risto Lazarov

Ристо Лазаров е роден на 3 октомври 1949 во Штип, Република Македонија. Дипломирал Југословенска литература и македонски јазик на Филолошкиот факултет во Скопје. Тој е автор на 28 книги поезија и на неколку избори од неговото творештво. Објавил и Избрани дела во четири тома. Автор е и на повеќе книги огледи и публицистички трудови. Негови книги се објавени на англиски, албански, бугарски, српски, чешки и на словенечки јазик.

Превел на македонски над 30 книги од англиски, чешки, српски, бугарски и од други јазици.

Добитник е на сите значајни награди за поезија во Македонија и застапуван е во сите антологии на современата македонска поезија.

Член на Друштвото на писателите на Македонија од 1972 година, а од 2005 до 2014 година бил претседател на Македонскиот ПЕН центар

Работниот век го помина како новинар. Бил генерален директор на југословенската новинска агенција Танјуг, а долги години беше директор и главен уредник на независната национална телевизија Телма во Скопје.

 Добитник е на највисоката државна награда на Република Македонија „11 Октомври“ за животно дело, како и на повеќе книжевни награди и признанија: „Млад борец“ (1972), „8 Ноември“ на град Штип (1972), „13 Ноември“ на градот Скопје (1980), наградата на МРТВ за најдобра книга за деца меѓу две Струшки вечери на поезијата (1987), наградата „Ацо Шопов“ на ДПМ за најдобра поетска книга (2006), наградата „Браќа Миладиновци“ на СВП (2008). Во 2000-та година беше лауреат на Празникот на липите во Скопје, а во 2010 година е награден со Книжевното жезло на ДПМ и со наградата Велја кутија на Македонските духовни конаци. Признанието за афирмација и популаризација на ликот и делото на Ацо Шопов му е доделено во 2017 година, а во 2012 година ја доби наградата Дијалог за најдобра книга поезија (Ситночекорка). Добитник е и на двете награди „Петар Кочиќ“ – за најдобра книга и за животен опус на Задужбината Петар Кочиќ, Бања Лука, во 2019 година, како и на наградата „Гоцева мисла“ во 2023 година.

Автор е и на повеќе новински и телевизиски патописи.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram