Нема производи.

Нема производи.

Роберто Арлт

  /  Роберто Арлт

Роберто Арлт

РОБЕРТО АРЛТ

Роберто Арлт (1900-1942) бил аргентински писател. Роден е како Роберто Годофредо Кристоферсен Арлт од родители европски имигранти. Односот со строгиот татко оставил длабоки последици на неговата личност и пишување. На соум години бил засекогаш протеран од училиште. Работел сè и сешто. Починал млад. Неговиот сандак е изваден од станот со кран, ироничен крај, сличен на неговите бизарни раскази. Влијаел на Г.Г. Маркес и на многу други писатели.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram