Нема производи.

Нема производи.

Саша Маријана Залцман

  /  Саша Маријана Залцман

Саша Маријана Залцман

710-Sasha-Marianna-Salzmann-by-Vera-Tammen-ftw

Саша Маријана Залцман (1985) е германска есеистка, кураторка, драмска авторка и писателка. Родена е во Волгоград и до 1995 година живеела во Русија, по што семејно емигрираат во Германија. Студирала литература, драматургија, медиуми и креативно пишување. Работи како драматург во театарот „Максим Горки“ во Берлин. За нејзините дела е наградена со бројни признанија и тие се преведени на петнаесетина јазици. Својот родов идентитет го декларира како квир.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram