Нема производи.

Нема производи.

Октомври 2023

  /    /  Октомври

Единствено обединувачко чувство: надеж (кон романот ,,Историја на пчелите“ на Маја Лунде) Извонредниот роман ,,Историја на пчелите“ е книжевен текст кој не само што е пример за ангажирана литература во нејзината најточна смисла, туку и текст кој културолошки ја истакнува моќта на

    Воведуваме една исклучително важна тема во светот на литературата – климатската проза. Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека во рамките на проектот  СОЗДАДЕНО ВО ЕВРОПА: МОЌТА НА РАЗЛИЧНОСТА ја објави книгата:   „ИСТОРИЈА НА ПЧЕЛИТЕ“  ОД МАЈА ЛУНДЕ

ПРАТИ МИ ЈА ЛОКАЦИЈАТА НА СЛОБОДАТА! (кон романот „Кај човека сè мора да е прекрасно“ од Саша Маријана Залцман)   „Плачеа, ама не сакаа да покажат слабост. Социјалистички воспитани. Кога си преплавен со емоции, на сите им покажуваш дека си многу повреден, но

    На 11, 12 и 13 октомври се одржаа три промоции на словенечкото издание на романот „Скриени желби, немирни патување“ на писателот Владимир Јанковски. На 11 октомври промоција на книгата се одржа во Словенске Коњице, на 12 октомври во Љубљана, а

      Од 1948 година до средината на седумдесеттите години, односот кон советската-руска литература во нашата средина беше доста противречен и конфузен. Од една страна, им беше оддавана севкупна почит на класиците а, од друга страна, современата советска– руска литература беше толку

  Животинското царство во стих   Понекогаш се прашувате зошто животните се главниот темел на приказните на деца, зарем детето повеќе сочувствува со животните отколку со луѓето? На едно дете кое сѐ уште не се стекнало целосно со поимот за интеграција, но и

      Ова е книга во која се опишани неверојатните случки на група другари кои овој пат започнуваат на роденденот на Мркља. По роденденот, кога сите ќе излезат на панаѓурот, караконџулот Малеч бара од нив да ја пронајдат и вратат неговата ќерка

  Фестивалот BookStar со својата исклучително богата и општествено ангажирана програма минатите три дена го стекна епитетот на „еден од најзначајните книжевни фестивали во регионот“. Оваа квалификација ја споделија, како авторите од десеттина европски земји, така и претставниците на неколку регионални

  Со големо внимание следбениците на Фестивалот BookStar ја следат целосната програма на годинашното издание, а особена возбуда носи вечерашниот настан, односно ексклузивната средба со Софи Хана – наречена „новата Агата Кристи“, бидејќи таа е единствената авторка која во четириесет години

    На свечена церемонија на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ беше соопштено дека наградата „Драги“ за најдобар книжевен превод на македонски јазик ја добива Златко Панзов за преводот од унгарски јазик на „Заробеништво“ од Ѓерѓ Шпиро во издание на издавачката куќа Артконект.

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram