Нема производи.

Нема производи.

Славенка Дракулиќ

  /  Славенка Дракулиќ

Славенка Дракулиќ

СЛАВЕНКА ДРАКУЛИЌ

Славенка Дракулиќ (1949) е новинарка и писателка, родена во Риека. Пишува на хрватски и на англиски јазик, а преведувана е на повеќе од 20 јазици. Нејзините главни интереси ги вклучуваат феминизмот, болеста и женското тело, како и политичката и идеолошката ситуација во посткомунистичките земји. Објавува и статии, колумни и политички коментари. Добитничка е на „Наградата за европско разбирање“ во Лајпциг и на наградата „BookStar“ – Скопје за 2018 година. Прогласена е за една од највлијателните европски писателки на нашето време. Живее на релација Хрватска – Шведска.

 

Официјален сајт: http://slavenkadrakulic.com/

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram