Нема производи.

Нема производи.

Вести

  /  Вести

      2 октомври, 14.00 – Филолошки факултет „Блаже Конески“ – Скопје Соопштување и доделување на наградите „Драги“ 2023 Поздравна реч на деканот на ФлФ, проф. д-р Владимир Мартиновски Обраќање на добитниците на наградата   2 октомври, 17.00 – Џебно кино, МКЦ Поткаст „Гол ручек“ со Душко Крстевски

    Инспириран од истоимениот роман на Амос Оз, филмот раскажува приказна за предавство сместено во Ерусалим во доцните 1950-ти.   Израелскиот писател и режисер Дан Волман има изградено опсежна кариера од 50 години поминати во филмската индустрија. Неговите последни филмови се прикажуваа и

    Дали сте подготвени да ги отворите мислите кон нови хоризонти? Наскоро во Антолог пристигнува една од најдобрите мотивациски книги, „Размислете уште еднаш: Моќта на знаењето за сопственото незнаење“ од психологот и еден од најпродаваните автори според „Њујорк тајмс“, Адам Грант! Следете нè

    Исландскиот писател Сјон, од кого на македонски во издание на „Антолог“ се објавени три книги - „Сината лисица“, „Од устата на китот“ и „Пченкарнозлатна коса, сиви очи“, и кој годинава беше гостин во Скопје на седмото издание на Фестивалот на

  На 19 декември, се одбележуваат точно 100 години од раѓањето на Блаже Конески, великанот на македонскиот јазик и култура. Секој обид да се направи макар и куса ретроспектива на неговите дела и заслуги за македонскиот јазик, литература и култура е

  Споделуваме со вас една интересна вест! Романот „Вознемирени луѓе“ од Фредрик Бакман добива своја екранизација, ТВ-серија во продукција на „Нетфликс“. Серијалот ќе содржи 6 епизоди, кои ќе можете да ги погледнете за празниците, а премиерата е на 29 декември 2021

    Не ви беа доволни бељите на Тино и суперхеројските подвизи на Топтино? Е, па, Тино од мојот влез ве кани на уште многу нови авантури! Повторно ќе се спуштаме со подморници, ќе ја спасуваме шумата, ќе скокаме со диносаурусите и

  По повод 200 години од раѓањето на еден од најпознатите руски писатели од 19 век - Фјодор Михајлович Достоевски, Катедрата за славистика на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ при УКИМ и Рускиот центар при УКИМ организираа промоција на збирката студентски преводи

    12 октомври – 18:00 – BookStar фестивалски центар Отворање на Саем на европска литература и презентација на книжарницата на тркала „Зборче“ во склоп на EIBNW   12 октомври – 18:00 – Кино Фросина Поткаст „Гол ручек“ со Душко Крстевски и Катарина Винклер

    На годишните награди на Македонската асоцијација на издавачи, кои се доделуваат за периодот помеѓу два саема, оваа година издавачката куќа „Антолог“ доби три признанија, и тоа две први и едно трето место. Наградите што ги освои „Антолог“ се следните:   Прво место во

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram