Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Книги, Раскази, Фикција  /  Фрески и гротески

Фрески и гротески

Шифра: 10412 Категории: , , Ознака:

300,00 ден

Нема на залиха

Опис

„Фрески и гротески“ – уникатна збирка авторски преданија, приказни, митови, раскажани во манирот на алегориската фантастика и со концептот на палимпсест. Венко Андоновски своите раскази ги нарекува „Раскази за отсуството“. Алегорија за нацртаните фрески и нивната реставрација, животот и смртта, за отсутното и присутното, за тоа што недостига. Наоѓајќи арбитрарни врски меѓу историски личности, топоси и ситуации, Андоновски ја нарушува илузијата на фикција. Поврзувајќи ги Кирил Пејчиновиќ и Лорд Бајрон, Аристотел и отецот Лаурентиј, Исијан, Далмант, смртта на Евтихиј, Медалјон од Пела, создава алтернативна историја… Дело на маестрален раскажувач и фасцинантен ум!

Дополнителни информации

Маса 205 g
Издавач

Антолог

Година

2018

ISBN

978-608-243-280-9

Оригинален наслов

/

Страници

180

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Дамар, книга 33

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram