Нема производи.

Нема производи.

СООПШТЕНИЕ: ПО 40 ГОДИНИ СОФИ ХАНА Е ОДБРАНА ДА БИДЕ НОВАТА АГАТА КРИСТИ И ТАА ДОАЃА НА „BOOKSTAR“!!

  /  Соопштенија   /  СООПШТЕНИЕ: ПО 40 ГОДИНИ СОФИ ХАНА Е ОДБРАНА ДА БИДЕ НОВАТА АГАТА КРИСТИ И ТАА ДОАЃА НА „BOOKSTAR“!!

СООПШТЕНИЕ: ПО 40 ГОДИНИ СОФИ ХАНА Е ОДБРАНА ДА БИДЕ НОВАТА АГАТА КРИСТИ И ТАА ДОАЃА НА „BOOKSTAR“!!

 

 

Фестивалот „BookStar“ денес објави дека од Обединетото Кралство во Скопје ќе пристигне Софи Хана (1971), единствената писателка која првпат по четириесет години од смртта на Агата Кристи беше одбрана од страна на нејзините наследници и семејство да пишува романи-продолженија со Херкул Поаро. Во светот има многу автори што ги споредуваат дека се „како Агата Кристи“, но само една е Софи Хана, „новата Агата Кристи“ и таа доаѓа на Фестивалот „BookStar“ за ексклузивен настан со неа!

Софи Хана е бестселер авторка на „Сандеј тајмс“ и на „Њујорк тајмс“ и објавена е на педесет и еден јазик а нејзините книги се продадени во милиони примероци ширум светот. Aвторка е на новата серија романи-продолженија со Херкул Поаро, нарачани од семејството на Агата Кристи, кои досега се вкупно четири, а петтата излегува во октомври 2023. Во 2014 година, со благослов на семејството и правните наследници на Агата Кристи, Софи Хана објави нов роман за Поаро, „Убиства со монограм“, кој беше бестселер во повеќе од петнаесет земји. Македонија ќе биде меѓу првите држави во светот каде што ќе биде достапна за читателите нејзината најнова книга, „Тивката ноќ на Херкул Поаро“.

Хана има објавено две збирки раскази и пет збирки поезија – од кои петтата, „Песимизам за почетници“, влезе во потесниот избор за наградата T С Елиот. Нејзината поезија е вклучена во академските програми во Обединетото Кралство.

Во тек е снимањето на мјузиклот со убиства „Мистеријата на господинот Е“, напишан заедно со нејзината пријателка и композиторка Анет Армитаж. Премиерата на филмот е закажана за декември 2023 година. Со нејзина помош е отпочната магистерска програма за пишување криминалистички романи на Универзитетот во Кембриџ, каде што е главен предавач и предметен раководител. Покрај тоа, основач е на програмата за обука на писатели DREAM AUTHOR (www.dreamauthorcoaching.com). Живее со сопругот, децата и кучето во Кембриџ, каде што е почесен соработник на колеџот Луси Кевендиш.

Вака таа ги објаснува своите различни интереси кога станува збор за пишувањето: „Мислам дека е смешно што завршив во четири жанри на кои некои луѓе сакаат да гледаат со потценување: поезија за која ти треба рима, продлабочени размисли а сепак да има смисла; криминалистичката фикција во која главна алатка се загатките и решенијата; романите-продолженија; и книгите за самопомош! Имам огромна љубов и почит за сите овие нешта“, изјави Хана.

 

Гости објавени досега

Фестивалот досега објави уште неколку врвни странски гости меѓу кои и: Стефан Хертманс (Белгија), Ања Мугерли (Словенија) и Франсис Кирпс (Луксембург).

 

Стефан Хертманс (1951) е меѓу најблескавите белгиски книжевни ѕвезди – автор, поет и есеист од фламанското говорно подрачје. Неговата биографија се чита како роман: од наставник до џез-музичар, од универзитеслка кариера до писател, од белгиски државен лауреат до огромна меѓународно позната личност. Во 2016, Хертманс ја добива престижната награда Е. ди Перон за историскиот роман „Вечно туѓа“.

 

 

 

 

Ања Мугерли (1984) е словенечка авторка, лекторка и уредничка. Дипломирала словенечки јазик и магистрирала на изведбени студии и креативно пишување. Во 2021 година збирката раскази „Пчелно семејство“ влегува во потесниот избор за наградата „Ново место“ и ја добива Наградата за литература на Европската Унија. Пишува и драми, од кои две добиле награди на меѓународен натпревар во Италија. Живее во Нова Горица, на границата меѓу Словенија и Италија.

 

 

Франсис Кирпс (1971) е луксембуршки автор, сатиричар и новинар. Во раните 2000-ти, Киприс стапува и на поетската слем сцена. Има учествувано на над петстотини слем и читачки сценски настапи. Основач и потпретседател на новото здружение на писатели од Луксембург A:LL Schreftsteller*innen. Во 2020 година ја добива наградата Servais и Наградата за литература на Европската Унија за книгата „Мутации“.

 

 

 

 

Во периодот од 2-4 октомври секој има можност да ги запознае авторите за време на BookStar 2023.

Фестивалот се одржува под слоганот „Please do disturb“ и е поддржан од Министерството за култура, книжевната мрежа Традуки, ЕУ со тебе (Eu with YOU), а одделни настани и од Чешкиот книжевен центар, Центарот за фламанска литература, Европската Унија и Амбасадите на Чешка и на Белгија. Фестивалската програма ќе се одвива на повеќе локации во Скопје. Медиумски покровител на настанот е Македонската радио телевизија. Визуелниот идентитет е авторство на Владимир Трајановски. Фестивалското видео го изработи Радмила Ванкоска.

 

Следете нè на:

 

Facebook

АНТОЛОГ – Книжевен центар

 

Instagram

@antolog_mk

@bookstar_festival

 

Youtube
https://www.youtube.com/channel/UCPMeZZYy8_NAAGJ4bUR3OeA

Напиши коментар

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram