Нема производи.

Нема производи.

Евгениј Водолазкин Tag

  /  Posts tagged "Евгениј Водолазкин"

    Најверојатно, единственото што ќе го оставиме на нашите создатели – Бог или Sвездениот универзум, како потврда, како завет, како вистинска смисла за нашето мачно и сè понепотребно постоење во измислените цивилизации, ќе биде она малку невидливо, незабележливо, скриено творештво –

    1. Неверојатната приказна за џиновската круша – Jaкоб Мартин Стрид (превод: Лара Крстева-Ичокаева) Читајќи ја вечер по вечер со Јаков, се искачи на врвот од листата со книги што најмногу пати сум ги прочитал во животот. Оваа сликовница-роман може слободно да се

    1. „Изумот на Морел“ – Адолфо Биој Касарес Изумот на Морел е надреалистична луцидност која Борхес прецизно ја карактеризирал како совршена. Постојаното преиспитување на животот, љубовта и смртта се всушност меѓниците на невидливото осцилирање помеѓу безумието и разумот.   2. „Во лавовска кожа“ – Мајкл

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram