Нема производи.

Рецензија од прв читател: Аника за „Островот на чуварот на бурата“од Кетрин Дојл.

  /  Рецензии   /  Рецензија од прв читател: Аника за „Островот на чуварот на бурата“од Кетрин Дојл.

Рецензија од прв читател: Аника за „Островот на чуварот на бурата“од Кетрин Дојл.

 

Многу ми се допадна приказната и мислам дека во една од моите идни приказни ќе ја користам како инспирација.

Во оваа книга се раскажува за едно момче Фион кое што, со неговата сестра Тара одат на летен распуст кај дедо им на островот Армантор. Дедо им е некако чудно опседнат со свеќи. Фион не знае дека всушност секоја свеќа содржи различно сеќавање од минатото на островот и кога ќе запалиш некоја, се враќаш во тоа сеќавање. На Фион му е страв бидејќи има трауми од морето, истото во кое што се удавил татко му.  Но, подоцна открива дека има некоја си Морска пештера, која што може да му исполни желба. Фион не е единствениот што сака да му се исполни желба: Бартли Бизли сака да му ја украде.

Книгата му припаѓа на жанрот научна фантастика бидејќи има многу магија.

Насловот е малку долг, но си има своја причина зошто.

Фион е главниот лик и е многу плашлив, но во исто време храбар и добар. (Не се чуди дека е и храбар и плашлив, кога ќе ја прочиташ книгата, ќе дознаеш зошто.)

Другите важни ликови се Тара, дедо му и Бартли, а и татко им може да се прогласи како важен лик.

Дефинитивно ви ја препорачувам од сè срце, но конкретно би ѝ ја препорачала на Нина, мојата најдобра пријателка, исто како мене, љубител на книги.

Највеќе би им се допаднала на деца на моја возраст (јас имам 11 год, но и на деца од 9 години би им се допаднала.)

 

Пишува: Аника Божиновска

 

Напиши коментар

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram