Нема производи.

Аушра Киудулаите

  /  Аушра Киудулаите

Аушра Киудулаите

Aushra Kiudulaite

Аушра Киудулаите (1978) е литванска илустраторка на книги за деца. Студирала на Академијата за уметности во Вилнус, отсек сликарство. Долго време работела како графички дизајнер во неколку рекламни агенции. Во 2015 година победила на конкурс организиран од Литванскиот институт за култура и била претставена на Меѓународниот саем на книги за деца во Болоња. Киудулаите има учествувано на многу меѓународни изложби и фестивали, а за книгата „Среќата е – една лисица“ има освоено повеќе награди.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram