Нема производи.

Џорџ Орвел

  /  Џорџ Орвел

Џорџ Орвел

Џорџ Орвел (1903-1950) е псевдоним на британскиот писател Ерик Артур Блер. Роден е во Индија. Еден од најголемите автори на XX век, кој оставил трајна трага во книжевноста. Работел како пристаништен работник, учител, книжар. Објавил голем број статии во весници и во списанија, бил литературен уредник, политички и книжевен коментатор. Запаметен е по фасцинантната интелигенција и остроумност, длабоката свесност за социјалната неправда, тоталитаризмот, страста за јасност на јазикот и вербата во демократскиот социјализам.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram