Нема производи.

Нема производи.

Елиф Јемениџи

  /  Елиф Јемениџи

Елиф Јемениџи

Елиф Јемениџи е турска илустраторка и авторка на книги за деца и млади. Родена е во Ескишехир. Дипломирала на Универзитетот Анадолу, Факултет за ликовни уметности, на катедрата за печатење и комуникација и на катедрата за кино и телевизија. По завршувањето на студиите илустрирала повеќе од 80 книги за деца. Во исто време, има напишано и илустрирано повеќе од 300 раскази за списанија за деца. Освен дела од областа на литературата за деца, изработува и дела од визуелните уметности во најразлични други области. Учествувала на разни изложби во Турција и во странство.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram