Нема производи.

Нема производи.

Декември 2020

  /    /  Декември

    Марта Димитров е родена на 17 февруари 1991 година во Кавадарци. Основното и средното образование ги завршува во родниот град, дипломира преведување по англиски и германски јазик на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ во Скопје, а е запишана на магистерски студии

    Катерина Шошко е родена на 3 септември 1986 година во Скопје. Во 2008 дипломирала на Правниот факултет „Јустинијан Први“ на насоката Политички науки, а во 2013 магистрирала на истиот факултет, на насоката Применета политика. Од 2011 година пишува за домашни

    Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со огромно задоволство го најавува објавувањето на романот „Едем“ од полскиот писател и футуролог Станислав Лем, најпреведуваниот автор на научна фантастика во светот. Следната 2021 година се oбележуваат 100 години од раѓањето на овој легендарен

    Книгата е одличен подарок за празниците, особено оваа зима и овие новогодишни и божиќни празници, кога малку повеќе од обично сме принудени да ги поминеме дома. Иако времето поминато дома сметаме дека воопшто не е изгубено време, па иако оваа

    Читањето не е само запловување во различни светови и туѓи приказни. Читањето е доживување, созревање, уживање, самоспознавање, клуч кој го отвора умот и патоказ кон улов на слободата. Читањето не е задолжително. Читањето е љубов за која никогаш не е

  Долорес Редондо (1969) е баскиска писателка што пишува на шпански јазик. Студирала право и гастрономија. По дипломирањето, работела во неколку ресторани, за на крајот да отвори и свој локал. Во светот на литературата влегла пишувајќи кратки раскази и приказни за

    14 декември 2020, Скопје – Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје со особено задоволство објавува дека од денеска во продажба излегуваат четири нови книги за деца. Станува збор за прекрасни илустрирани изданија за читатели од различна возраст, кои се идеален избор

Ексклузивно интервју со француско-мароканската писателка Лејла Слимани, добитничка на „Гонкур“ Лејла Слимани е Французинка со мароканско потекло и Мароканка со француски јазичен идентитет и француска татковина. Потекнува од добростоечко арапско-француско семејство: баба ѝ била писателка, напишала автобиографски роман во кој опишала

(Кон романот „Скриени желби, немирни патувања“ на Владимир Јанковски во издание на Антолог, Скопје, 2020)  „Романот „Скриени желби, немирни патувања“ говори за една битка со денот и ноќта, за една залудна кохабитација со времето и со просторот, за една глобална траума

„Антолог“ има чест да ви најави дека наскоро од печат излегува вториот долгоочекуван роман на Гузел Јахина, најфалената дебитантка во поновата историја на руската литература. По успехот на „Зулејха ги отвора очите“, која е екранизирана во мини ТВ-серија и веќе се

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram