Нема производи.

Нема производи.

Гери Лакман

  /  Гери Лакман

Гери Лакман

Гери Лакман е автор на 21 книга на теми што се протегаат од еволуцијата на свесноста до самоубиства на книжевници, популарната култура и историјата на окултното. Има објавено мемоари за рокенрол-сцената на 1970-тите, биографии за Алистер Кроули, Рудолф Штајнер, К. Г. Јунг, Хелена Петровна Блавацка, Емануел Сведенборг, П. Д. Успенски и Колин Вилсон, истории за херметизмот и за западната внатрешна традиција, студии за егзистенцијализмот и за филозофијата на свесноста и за влијанието на езотеријата врз политиката и општеството. Пишува за неколку весници во Англија, Америка и Европа како „Фортин тајмс“, „Квест“, „Стрејнџ атрактор“, „Фенрис Вулф“, а негови дела се имаат појавено и во „Тајмс литерари саплемент“, „Тајмс еџукејшнал саплемент“, „Гардијан“, „Индепендент он сандеј“, „Сандеј тајмс“, „Моџо“, „Гнозис“ и други публикации. Редовен предавач е на универзитети во Англија, Америка и Европа, а неговите дела биле преведени на десетици јазици. Се има појавено во неколку филмски и телевизиски документарци и на „Би-би-си“ и е дел од соработничкиот Факултет за трансформативни студии при калифорнискиот Институт за интегрални студии. Пред да стане професионален писател, Лакман студирал филозофија, предводел „њу ејџ“ продавница за книги, предавал англиска литература и бил научен писател за УКЛА. Еден е од основачите на поп-групата „Блонди“ и во 2006 година беше примен во Рокенрол куќата на славните. Лакман е роден во Њу Џерси, но од 1996 година живее во Лондон, Англија.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram