Нема производи.

Нема производи.

Изабел Аљенде

  /  Изабел Аљенде

Изабел Аљенде

Изабел Аљенде

Изабел Аљенде (1942) е чилеанска писателка и внука на познатиот Салвадор Аљенде. Повеќе од триесет години била посветена на  новинарството и на социјалните активности, правата на жените, од каде што црпи инспирација за своите дела, кои содржат аспекти од магичниот реализам. Споредувана е со Кафка и со Маркез. Во 2004 година Аљенде била примена во Американската академија за уметности и книжевност, а во 2010 година ја добива Националната награда за литература на Чиле. Претседателот Барак Обама ѝ го доделува Претседателскиот медал на слободата во 2014 година.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram