Нема производи.

Јакуба Каталпа

  /  Јакуба Каталпа

Јакуба Каталпа

Všekary, 25.9.2017, Tereza Jandová, spisovatelka, pro LN - RELAX
FOTO: MAFRA - Ladislav Němec
Pro LN - RELAX: Spisovatelka Tereza Jandová alias Jakuba Katalpa, která vydala svou další knihu s názvem Doupě.

Јакуба Каталпа (1979) e чешка писателка и ликовен уметник. Завршила бохемистика, медијални студии и психологија. Нејзиниот сопруг Јан Коубек е исто така писател. Во своите книги се посветува на односите  меѓу Чесите и Германците.  Мотивите за своите дела ги црпи од раскажувањата што ги слушала како дете кога живеела во пограничната област Судети. Родена е како Тереза Јандова, а својот псевдоним го избрала зашто ѝ се допаѓало машкото име Јакуб. Презимето Каталпа, пак, е поврзано со еден вид листопадно дрво. Има добиено повеќе книжевни награди во Чешка

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram