Нема производи.

Виктор Јазневич

  /  Виктор Јазневич

Виктор Јазневич

Виктор Јазневич (1957) живее во Минск. Дипломирал применета математика во Белорусија. Од студентски денови се заинтересирал за делата на Станислав Лем и основал фондација со збирка од сите оригинални дела и преводи на Лем. Од 1999 година почнал да го преведува од полски на белоруски и од руски на полски (Лем знаел руски и соработувал со многу руски списанија.)

Неговата колекција моментално брои 700 книги на 27 јазици, објавени во 35 држави, како и околу 1 500 статии и интервјуа со мајсторот на научната фантастика. Како лемолог, Јазневич одговора на сите прашања поврзани со ликот и делото на Станислав Лем во Live Journal (http://livejournal.com).

Пристап до виртуелната збирка: http://lemolog.narod.ru.

Поврзани продукти

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram