Нема производи.

Нема производи.

Август 2021

  /    /  Август

    Денеска, 24 август, ѝ е роденден на исландската писателка Ирса Сигурдардотир. Таа ѝ е позната на македонската публика од 2017 година кога издавачката куќа „Антолог“ го издаде првиот од серијата криминалистички трилер-романи со Дора Гудмундсдотир, „Последниот ритуал“. Интересот на нејзините романи

    Оригиналниот наслов на оваа книга е „Немирница“, механички дел составен од спирала и тркало, кој ги врши усогласувањето и рамнотежата на мерењето на времето во традиционалните часовници. Не размислувам за смртта или не толку често, можеби понекогаш. Не е баш пријатно

    Романот што постигна неверојатен книжевен успех во Холандија, книгата што веднаш по објавувањето во декември 2018 година достигна неверојатни 250 000 продадени примероци и речиси две години не се симна од листите на бестселери, „Гранд хотел Европа“ од популарниот холандски

    Лу Бертињак е девојче на тринаесет години, со натпросечна интелигенција. Во нејзиното семејство не владее хармонија – мајка ѝ има депресија со години, а татко ѝ се труди со сите сили да го одржи семејството. Кога на училиште ќе добијат задача

    17 август 2021   Издавачката куќа Антолог од Скопје со големо задоволство соопштува дека во рамките на проектот Храбри нови зборови, прекрасни нови светови / Europe is BRAVE NEW WOR(L)DS ја објави книгата   НО И ЈАС од светски познатата авторка Делфин де Виган   Лу Бертињак

    На огромно задоволство на Книжевниот центар „Антолог“, нашиот автор Владимир Јанковски со својот втор роман во издание на „Антолог“ или негов трет по ред – „Скриени желби, немирни патувања“ е лауреат за 2020 година на 22. престижна награда Роман на

    Дело што е длабоко, вознемирувачко, со тешка и потресна приказна. Иако романов е деби на авторката,успеала умешно да ни ја долови приказната на еден универзален начин. Аделин Дједоне некои од ликовите ни ги претставила без имиња, поради што е специфичен

    „Вистинскиот живот“ зборува за универзални теми како смртта, созревањето, но и нарушените семејни односи, сето тоа видено низ очите на десетгодишно девојче. Бевте ли убедена дека токму оваа приказна ќе погоди многумина? Не, апсолутно не. Во приказната зборував јас. Го

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram