Нема производи.

#bookworm

  /  #bookworm

Почесно обраќање на Никола Маџиров за отворањето на фестивалот „BookStar“ 2022!     ЗА КНИГИТЕ ШТО ГИ ГОРАТ ЛАЖНИТЕ ПЛОШТАДИ НА СИГУРНОСТА Kнигата некогаш била воздух меѓу двајца раскажувачи кои не сакале сведоци. Била и лузна врз лицето на камен — несакан пронајдок од

    Во чест на Денот на жената и борбата за правата на жената, прашавме неколку наши авторки – вистински силни женски гласови, за жените што ги инспирираат во творештвото и воопшто во животот. Сигурни сме дека нивните одговори ќе бидат доволно

    Франц Кафка, еден од највлијателните писатели на дваесеттиот век, бил роден во 1883 година во Прага. Да му успеел планот, неговите ракописи никогаш не би биле објавени и би биле уништени по неговата смрт. Познат по долгите, развлечени реченици и наклонетост

  Најдобро познат по  новелата „Преобразба“, Франц Кафка се смета за еден од најважните писатели на дваесеттиот век.   Роден во Прага во 1883 година, Франц Кафка прераснал во еден од водечките писатели на дваесеттиот век. Неговите дела го поврзуваат секојдневниот живот со

    Контроверзна, отворена, без влакна на јазикот и секогаш провокативна, канадската писателка Маргарет Атвуд е една од најпрославените светски авторки и визионер во пишувањето. Има напишано повеќе од дваесет романи, неколку кратки раскази, книги за деца и безброј поетски антологии во

    Романсите се чинат лесни за пишување и, ако имате љубовна приказна, желба и малку талент за пишување, навистина се такви. Но таа идеја може и да не ви биде толку привлечна ако низ главата ви помине мисла дека вашата приказна

    Денеска, 24 август, ѝ е роденден на исландската писателка Ирса Сигурдардотир. Таа ѝ е позната на македонската публика од 2017 година кога издавачката куќа „Антолог“ го издаде првиот од серијата криминалистички трилер-романи со Дора Гудмундсдотир, „Последниот ритуал“. Интересот на нејзините романи

    Лето, плажа, уживање под сонцето. Летото оди рака под рака со убава книга. Но изборот на добра книга не е секогаш лесна работа. Затоа ние се погриживме да одвоиме пет одлични наслови од „Антолог“ и да ви ги понудиме како

    Седнавте да го пишувате вашето прво дело? Сакате да смислите совршен негативец, но не сте сигурни како? Овој текст ќе ви ги посочи основните постулати, кои, доколку ги следите, ќе ве одведат до одличен негативец. Советите се проследени преку настаните

    Пандемијата што го зафати светот минатата година конечно постепено стивнува. Но како и да е, веќе втора година ни го менува секојдневјето, па додека еден дел од нас неминовно даваа отпор против сѐ порестриктивните мерки што нѐ задушуваа и нѐ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram