Нема производи.

Нема производи.

ГОЛ РУЧЕК – #4 поткаст со Душко Крстевски и Марчело: Помеѓу рапот, романот и кичот

  /  Поткаст   /  ГОЛ РУЧЕК – #4 поткаст со Душко Крстевски и Марчело: Помеѓу рапот, романот и кичот

ГОЛ РУЧЕК – #4 поткаст со Душко Крстевски и Марчело: Помеѓу рапот, романот и кичот

 

 

Книжевен поткаст – дел од фестивалот Bookstar во организација на издавачката куќа Антолог од Скопје. Разговор со познатиот рапер и писател во врска со тоа колку рапот на Марчело му помага на романсиерот Марко Шелиќ, ситуацијата со културната ерозија и „длабоко бетонираната позиција“ на турбо-фолкот и кичот во балканската култура, силата на поединецот и бунтовноста, „смртта“ на естетските и етичките вредности, Дарко и Пегла од неговите рап-песни – трансформација и континуитет, самракот на рапот и зората на трапот…

Напиши коментар

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram