Нема производи.

Културен печат: Интервју со писателот Владимир Јанковски

  /  Од медиумите   /  Културен печат: Интервју со писателот Владимир Јанковски

Културен печат: Интервју со писателот Владимир Јанковски

 

 

Романот „Скриени желби, немирни патувања“ на Владимир Јанковски ја доби престижната награда „Роман на годината“ за 2020 година, што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“. Претходно истиот автор со истиот роман доби номинација да биде македонски кандидат за регионалната книжевна награда „Балканика“. Тоа не е прва награда за Јанковски. За романот „Невидливи љубови“ (2015) го доби Рациновото признание и, исто така, беше номиниран за „Балканика“. Очигледно е дека творештвото на авторот веќе добро е познато на книжевната критика, а со текот на времето се шири и кругот на другите читатели. Разговорот со Јанковски го почнавме со рефлексиите од читањето на неговото дело од стручните комисии, а го продолживме со читањето на делата од македонски автори, воопшто.

Интервју со писателот Владимир Јанковски: Наградите се еден вид мост меѓу книгите и читателите

 

 

Напиши коментар

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram