Нема производи.

Нема производи.

Ахмет Умит повторно во „Антолог“

  /  Вести   /  Ахмет Умит повторно во „Антолог“

Ахмет Умит повторно во „Антолог“

 

 

Наскоро во издание на „Антолог“ уште една книга од големиот Ахмет Умит, турскиот мајстор за трилери, кој уште пред неколку години ја освои македонската публика со своите возбудливи приказни.

Овој пат се запознаваме со серискиот убиец наречен Мижачот, чија цел се педофилите, кои секогаш ги убива на ист начин – ги носи на места што се поврзани со деца и покрај нив остава играчка. Покрај тоа, им ги врзува очите со кадифен превез и им пресекува дел од десното уво.

Крикот на ластовицата го буди интересот на читателите со својата богата фикција и со возбудливото темпо, како и со чувствителниот приод кон општествените случувања, нудејќи многу повеќе од еден детективски роман.

Книгата поставува многу прашања за промислување: Дали е поопасен сериски убиец што убива педофили или е поопасен човек што, додека во светот се случуваат вакви нешта, ја гледа само својата удобност и останува рамнодушен? И конечно: Дали може да се оправда едно убиство, од каква и да е причина?

Преводот на македонски е на Тулај Сејфула.

Напиши коментар

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram