Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Младата Сопруга

Младата Сопруга

Шифра: 10216 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

250,00 ден

Нема на залиха

Опис

Некаде сме на почетокот на минатиот век. Ветената Сопруга е млада, пристигнува оддалеку, а Семејството ја пречекува во елегантната резиденција надвор од градот. Синот не е тука, отсутен е бидејќи се грижи за зделките на успешното текстилно претпријатие. Испраќа необични подароци. А Сопругата го минува времето во куќата во која владеат ритуалните навики, особено бескрајните и богати појадоци. Таму преку ден владеат возбудата, радоста, полетот, директно пропорционални на вознемиреноста, на грчот во ноќните часови, бидејќи, како што вели легендата, во текот на повеќе генерации, токму тогаш мажите и жените од семејството умираат.

Роман за чекањето, за пишувањето, за телото. За љубовта и за тоа како да ја преживееме. За оние што сакаат да учат од книгите, оваа книга нè учи дека нашите тела ни го диктираат животот. Големо враќање на апсурдните ликови на Барико: чекаат некого, и ние заедно со нив. Времето на чекањето се мери со поседување апсурдни предмети. Оваа книга е метароман и, како и најдобрите дела на овој писател, не сака да ни посоветува ништо. Но поставува многу прашања. За чекањето, за пишувањето, за телото. А најмногу за сексот. И, се разбира, за смртта. За правилниот начин да се умре. Со стил, дури и со духовитост.

Дополнителни информации

Маса 194 g
Издавач

Антолог

Година

2019

ISBN

978-608-243-326-4

Оригинален наслов

Alessandro Baricco, La Sposa giovane

Страници

176

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 223

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram