Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  Сеќавањата на манастирот

Сеќавањата на манастирот

Жозе Сарамаго

300,00 ден

„Шармантна приказна што никого нема да го остави рамнодушен.“

Ју-ес-еј тудеј

Нема на залиха

Шифра: 10348 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

Опис

Oд нобеловецот од 1998 година имаме „брилјантен, воодушевувачки роман“ (Њујорк тајмс бук ривју) за романса, измама, религија и магија, сместен во 18 век во Португалија, во периодот на инквизицијата. Национален бестселер, чие дејство се одвива во периодот на апсолутистичкиот крал Жоао Петти, кој низ стекнување огромно количество злато и други богатства од Бразил почнува да гради палата како исполнување на ветување што го сторил за да го наследи кралскиот трон.

Клучот на читање е метафизички и езотеричен, преку играта на гледање во светлината и темнината на двата главни лика, Балтазар – Седум Сонца, воин што губи една дланка во војната, и Блимунда – Седум Месечини, жена што има моќ да гледа внатре во луѓето и нивната желба да најдат начин како да летаат.

Романот е преведен на повеќе од 20 јазици и е со над 50 изданија.

Дополнителни информации

Маса 297 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-038-6

Оригинален наслов

José Saramago, Memorial do Convento

Страници

320

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 63

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram