Нема производи.

Нема производи.

Приказните на мајка ми и на баба ми имаа големо влијание врз мојата имагинација

  /  Од медиумите   /  Приказните на мајка ми и на баба ми имаа големо влијание врз мојата имагинација

Приказните на мајка ми и на баба ми имаа големо влијание врз мојата имагинација

Ексклузивно интервју со француско-мароканската писателка Лејла Слимани, добитничка на „Гонкур“

Лејла Слимани е Французинка со мароканско потекло и Мароканка со француски јазичен идентитет и француска татковина. Потекнува од добростоечко арапско-француско семејство: баба ѝ била писателка, напишала автобиографски роман во кој опишала како во 1944 година, во време кога земјата била ослободена од фашизмот, се сретнала со својот иден сопруг, дедото на Лејла, полковник на француската армија.

Приказните на мајка ми и на баба ми имаа големо влијание врз мојата имагинација – Нова Македонија (novamakedonija.com.mk)

Интервјуто е направено во склоп на проектот UNITED WE READ!, реализиран со поддршка на програмата Креативна Европа на Европската Унија.

   

Напиши коментар

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram