Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  Ерусалимски раскази / Кафка во Ерусалим

Ерусалимски раскази / Кафка во Ерусалим

Шифра: 10126 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

250,00 ден

Нема на залиха

 

 

Опис

Својата долгогодишна писателска кариера Виктор Фишл ја почнал како поет, а подоцна се надоврзал со кратки раскази и романи. Ерусалимски раскази и Кафка во Ерусалим се неговите две  најпознати книги. Заедничко обележје на овие хумористични и носталгични раскази, исполнети со чудните и чудесни жители на Ерусалим, е необичната фасцинација од градот во кој авторот живеел со години и за кој вели: „Тоа постојано се случува во Ерусалим. Ќе дојдеш до завршетокот, а потоа гледаш нова мрежа од можности. Мислиш дека си дошол до крајот на патот, а ти всушност си на крстопат, односно на почетокот на голем број нови патувања… бидејќи овој град, каде што сè расте и каде што нема почеток и крај, е идеален за секој човек, но најдобар е за книжевниците. За делата што ги пишуваат.“ Постојат два пата до Ерусалим: да се влезе преку Портата Јафа или да се отвори оваа книга.

Дополнителни информации

Маса 231 g
Издавач

Антолог

Година

2017

ISBN

978-608-243-237-3

Оригинален наслов

Viktor Fischl, Jeruzalémské povídky

Страници

224

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 172

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram