Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  Атомска станица

Атомска станица

Шифра: 10036 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

200,00 ден

Нема на залиха

Атомска станица е исклучителна книга, која изобилува со мали мудрости, смешни епизоди, остри реченици… и со решителен оптимизам на духот.“

Тајмс

 

„Лакснес е гениј.“

Њујорк ривју оф букс

Опис

Кога Американците се нудат да купат земјиште во Исланд за да изградат воздухопловна база за НАТО по Втората светска војна, низ целата земја почнуваат протести. Овој конфликт Лакснес го користи како катализатор на својата воодушевувачка и моќна сатира. Раскажан од селанка од северот, романот произлегува од нејзините искуства како куќна помошничка во домот на еден пратеник…

Остроумна и трогателна сатира на политиката и политичарите, комунистите и на антикомунистите, на лажните културни непријатели, големите бизниси и на сите тврдења за авторство. Ремек-делото на Лакснес, како коментар на општеството, е еднакво релевантно денес како и во времето кога е напишано во 1948 година. Во 1955 година Лакснес ја добил Нобеловата награда за литература.

Дополнителни информации

Маса 184 g
Издавач

Антолог

Година

2015

ISBN

978-608-243-092-8

Оригинален наслов

Halldór Laxness, Atómstöðin

Страници

176

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 96

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram