Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Класици, Книги, Фикција  /  На плоштадoт Дијамант

На плоштадoт Дијамант

Мерсе Родереда

220,00 ден

„Најпрекрасниот роман на шпански јазик по Граѓанската војна.“

Габриел Гарсија Маркес

 

„Мерсе Родореда е писателка што насекаде ја фалам.“

Алберто Риос

Нема на залиха

Опис

„На плоштадот Дијамант“ е историски и психолошки роман што го опишува секојдневјето на обичните луѓе. Дејството се одвива во населбата Грација во Барселона, Шпанија, и ја раскажува сторијата на Наталија, жена како и многуте други на кои војната им ја уништила сета надеж. Таа прифаќа сè што животот и сопругот ѝ го наметнуваат. Дури и тоа да ѝ го сменат името во Гулабица. Но сето тоа завршува по граѓанската војна. Наталија ќе се побуни против сето она што смета дека е неправедно, а една од главните битки е да си го врати своето вистинско име.

Како и во другите нејзини романи, авторката игра со симболите. Гулабите што Наталија ги чува дома ѝ служат на Родореда како симболичен елемент да ја прикаже еволуцијата во живототот на главниот лик.

Според овој роман е снимен истоимениот филм во 1982 година.

Дополнителни информации

Маса 194 g
Издавач

Антолог

Година

2014

ISBN

978-608-243-001-0

Оригинален наслов

Merce Rodoreda, La plaça del Diamant

Страници

192

Формат

13х20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 40

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram