Нема производи.

Нема производи.

Книги

  /    /  Белетристика, Книги, Фикција  /  Појадок кај Тифани

Појадок кај Тифани

Шифра: 31842 Категории: , , Ознака: Преведувачи:

250,00 ден

Опис

„Најдоброто нешто што го изнајдов е едноставно да влезам во такси и да отидам докај Тифани. Веднаш ме смирува – мирнотијата и достоинствената атмосфера; таму не може да ти се случи ништо лошо, не може, со тие љубезни мажи во убави костуми.“
Романот мајсторски ги прикажува многуте слоеви на прекрасната и мистериозна Холидеј Голајтли. Преку необичното пријателство со соседот писател во 1940-тите години во Њујорк се гради моќна приказна за суштината на поврзаноста меѓу луѓето и чувството на припадност. Холи е лик на вечен сонувач или, како што Капоти ја нарекол, „нетипичен романтичар“. Таков роман напишал и тој: веројатно најоригиналната книга за љубовта што не е класична љубовна приказна!
Холи е девојка со слободен дух, а со темните очила и надворешниот изглед е апсолутна сензација каде и да се појави. Иако нејзиниот свет е свет на забави со милионери и „селебрити“, никогаш не се откажува од својот најголем сон – да најде вистинско место, како „Тифани“, каде што ќе најде мир за себе.
Филмската екранизација со Одри Хепберн во главната улога направи од „Појадок кај Тифани“ едно од најзвучните и најспомнувани уметнички дела на сите времиња. Романот децении и децении влијае врз книжевноста, филмот, модата, музиката и популарната култура во целина. Половина век „Појадок кај Тифани“ е омилено уметничко дело меѓу фановите од сите генерации, претворајќи се во голем мал класик!

Дополнителни информации

Маса 141 g
Издавач

Антолог

Година

2021

ISBN

978-608-243-521-3

Оригинален наслов

Truman Capote, Breakfast at Tiffany's

Страници

128

Формат

13×20

Koрица

мека

Јазик

македонски

Едиција

Бранови, книга 4

Рецензии

Сѐ уште нема мислења

Сподели го твоето мислење, можеби ќе му помогнеш некому во изборот.

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Кошничка

Како да нарачам

Со одбирање на копчето ВО КОШНИЧКА што се наоѓа покрај секој продукт, продуктот се префрла во вашата кошничка.
Одберете ВИДИ КОШНИЧКА доколку сакате да ja промените кошничката.
Одберете НАРАЧАЈ ВЕДНАШ доколку сте ги одбрале сите барани продукти.
Точно потполнете ги сите потребни информации.
Уплатата може да ја извршите со картичка или со уплата во банка.
Цената на испораката во Македонија е 120 денари.
Рокот за испорака е од 2 до 3 работни денови.
ПОВЕЌЕ

ул. „Ѓорѓи Пулевски“ бр. 29 лок.1 +389 2 3201 007 poddrska@antolog.mk

Пријави се за Антолог билтен за новости.

Дознај кои се најнови книги, понуди, попусти и друго


    Потврдувам дека сум постар од 16 години.

    YouTube
    LinkedIn
    Share
    Instagram